FEMIJA

                                      ***** LEXO PER FEMIJEN TEND VENDAS !! *****

 

<<< KREU       

 

                 - Femija ...!!? E dini me siguri cka eshte femija ...por nuk e di une,se a e dini se cka kerkohet nga ne per te patur vertet femije,ne kuptimin e plote "njeri i vogel i zhvilluar" ...

-A thua a i perkushtojm kujdes te merituar apo te kujdes qe kerkohet ...s`besoj!...A egziston ndonje program special arsimor-edukativ,qe interesohet per femijet Kacanikas ne masen e duhur ...apo retuinet egzistojn ...huh ...!!     

Sa eshte interesimi ne kete fushe,qe eshte baza e familjes,shoqerise e njerzise ne pergjithesi !??? ...Sa shfrytezohet talenti i femijes Kacanikas ?? .... apo femijet tan i shfrytezojne rruget e jan nen meshiren e tyre ....cfar presim nga e gjithe kjo ..ASGJE TJETER POS KAOS E DESHTIM E TURP ....

Me siguri kemi verejtur,se memoria e femijes eshte jashtzakonisht e forte,apo ?? ..Ju pyes : Femija juaj me siguri shikon TV ..ju kujtohet se femijet iu pelqejn me shume filmat me terorre e komediale-kartone,e dini pse ?? SEPSE ata e duan atrakten,levizjen,zhvillimin ..po ju i lini nen meshiren e TV ....

 E dini se femija qe nga mosha 3 - 9 iu pelqejn gjithnje t`iu perseriten ngjarjet qe percjell ne TV .... NDERSA femijet qe nga 9 - 13 u msherohen ngjarjet dhe gjithnje mundohen t`a transmetojn ate dhe e gjen te lezetshme ....NDERSA femijet qe nga mosha 13 - 18 faza e fundit e femijeris vetem se ndien pasoja negative nese i ka mungu e dukimi e nuk din te orientohet dhe shumica e tyne jan as ne toke e as ne qiell, qe thojm ne ...Shpresoj se funksionojn disa ndermarrje qe mirren me disa qe mendojn se eshte ne interes te femijes,ata nuk shkaktojn tjeter pos ia trubullojn mendjen femijes..si shemb:U tregohen storjesh qe nuk ka ne vehte asgje tjeter pos imagjinatash e enderrash qe nuk egzistojn ne realitet ....e qe permbajne efekte negative ...

ANDAJ CFAR KERKOHET NGA NE ??? ....Asgje tjeter,pos t`i kthejme disa llogari ne vendin e tyne ,e te ndalemi e te mendojm per ardhmerin e tije ..me siguri kjo do te mjaftonte"qe vetem te mendojme sinqerishte per ata" ....E dijme shume mire se femija shume lehte ndikohet nga ambienti qe e rrethon...nje e vertet shkencore se femija qe nga muaji i kater ne embrionin e nenes fillon t`a ndiej boten e nenes ..e fillon t`a kuptoj gjuhen e nenes ...e te ndikohet me gjendjen e nenes ..e CKA KEMI te flasim femija i lindur  !????? ....Lindja e femise sjell begati,andaj duhet mbajtur ate ...gjithashtu s`pari eshte dhunti nga Allahu i Lartmadherishem ....          

.....Femija ndikohet nga cdo gje qe ndodh ne shtepi ....CFAR THUA nese femija yne lihet nen meshiren e TV,RADIOS,RRUGES ....!!!! "KJO DMTH ME BERE VETEVRASJE VENDAS -APO DMTH SE SI ME MBYT FEMIJEN TONE ME DUART TONA" ...nese arsyetohemi se jo ashtu e jo kshtu,s`do t`ju besoja sepse cdo eshte e mundur ...eshte nje fjale e urte arabe qe thuhet: "cdo arsyetim eshte genjeshter" ..andaj te mos arsyetohemi sepse genjejme vetveten dhe tradhetojm misionin tone qe kemi ndaj femijve tan ...

- I nderuari  vendas MOTOJA IME KETU TE FEMIJA ESHTE:   

                        " LEXO PER FEMIJEN TEND"

.....Cka dmth t`i lexosh femijes ..??? ..dmth "TE JETE NEN MESHIREN TENDE" ...E JO TE JETE NEN MESHIREN E RRUGEVE E VIRUSAVE QE SHKAKTOJN NE VDJEKJEN E ARDHMERISE SE TIJ .... behu i meshirshem ndaj tij sikurse Zoti qe eshte I Meshirshem ndaj teje e te dhuntoi  qe nga mendja e deri tek femija ...

-Cka dmth te adaptohet femija juaj me lexim??? dmth: te zhvillohet ..te mevetesohet ...te memorizohet me dituri e moral e njerezi ....te mesoj se ku ndodhet e cka eshte jeta ....po sigurisht se ketu duhet te jemi te kujdesshem qe cdo edukim te jete ne kohen e dhe vendin e saj ..e jo t`i flasim femise 4 vjeqar per  formulen e ujit apo te hekurit ..lol ...

PO CKA DUHET T`I LEXOJME FEMISE TONE?? ...

.... Egzistojne kater fusha elementare qe mundemi ta zhvillojm femijen tone,si ne Fushen e Gjuhesise(e meson te shpreh),ne Fushen e Informatikes(apo komunikimit),ne Fushen e Kultures-Krijimtarise(e meson te mendoj),dhe ne Fushen e Artit(e cila i ndohmon t`i shpreh hobet,talentetm dhe ndjenjat) ...S`do te ishte veshtire qe ne kater fusha t`i lexojm femijes tone ...qe thuhet se eshte drita e syve tone ...

Te kuptojme se femija qe nga mosha 3 - 9 sheh ate qe e sheh nena e tij ....e Nena duhet t`a cmoj kete realitet ku edhe nena duhet t`a pregadise veten me njohuri per t`i dhuruar femijes se saj ....

...... MOS TE HARROJM PA PRESIONE GJATE EDUKIMIT,DUHET QE CDO GJE NE KOHEN DHE VENDIN E SAJ ...Mos te harrojm se perkujdesi i perkushtuar ndaj femise eshte element qe siguron zhvillim dhe kulture te pasur njerzore dhe integritet shoqerore ....

.........Duhet edhe nje gje tjeter mosharruar se PERCEPTIMI I POLITIKES SE EDUKIMIT TE FEMIJES ESHTE NJE NJE ELEMENT I RENDESISHEM QE SIGURON MBARVAJTJE NE VAZHDIMESINE E ZHVILLIMIT DHE EDUKIMIT TE TIJ ........E shoh qe eshte bere e tepert e ju lodha ..e me siguri thua se si te realizojme keto ..apo t`i organizojme !?? ..THJESHTE"DASHURINE QE KE NDAJ FEMIJES TEND SHEMBELLEJE NE KUJDES TE VECANTE GJATE EDUKIMIT  DHE ZHVILLIM TE TIJ TE PLOTE" ....

-NDERSA FEMIJA JASHTE FOLESE SE TIJ ???  ..

.........A egzistojn institucione aktive dhe me efekte pozitive ne vendin tone Kacanikun ???! ..pergjigjja me siguri qe jo ...!!!!! ...E pse te mos jete nje shoqate qe dote ishte aktive ne kete lemi !??? ..UHH S`KEMI MJETE (thone ata qe prentedojn se mirren me interesin e femijeve tane)...bullshit 

- KU JENI O PRINDER TE FEMIJEVE !!??..Ku jeni o vendas qe deshironi ardhmeri te mire dhe te kendshme per qytetin tone Kacanikun ??!! ..

-Vendas! Femija ne fillim eshte si radio; vetem dergon zera ..ndersa me vone si TV edhe te dergoj pamjesh ....kshtu me radh ...ate qe e ndegjone  memorizon edhe ate qe sheh e memorizon gjithashtu ..e behu qe femija juat te frymezohet me ate qe deshiron  ti ne thellesin tende te zemres ,qe femija juaj te kete nje ardhemri te knaqshme ..

-Thenje njerzore: "MESIMI NE FEMIJERI SI SHKRIMI NE GURE"

.....ne fund e lere kete qe t`a shihni vet ju ..ju lutem kujtone vetem nje sikurse femija yne nje dite do te ishte njeri me rendesi ...e dote thonte:"O PRINDERIT E MI, JU JENI PRINDERIT ME TE MIRE NE BOTE" ...

 

......Mos harroni beni dicka per femijet KACANIKAS !!

 

 

<<< KREU